Quantity
Price
Total price
1
$47.4180
$47.4180
10
$42.8085
$428.0850
25
$41.0130
$1,025.3250
50
$38.4510
$1,922.5500
100
$37.1700
$3,717.0000
250
$35.1120
$8,778.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Grayhill, Inc. |
| Series | 62A |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Output Type | Quadrature (Incremental) |
| Mounting Type | PCB, Through Hole |
| Orientation | User Selectable |
| Termination Style | PC Pin |
| Voltage - Supply | 5V |
| Encoder Type | Optical |
| Detent | Yes |
| Pulses per Revolution | 16 |
| Actuator Type | 1/4" Dia Flatted End |
| Built in Switch | No |
| Rotational Life (Cycles Min) | 1M |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
