| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Allegro MicroSystems |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | OBSOLETE |
| Package / Case | 3-SSIP |
| Output Type | Open Drain |
| Polarization | North Pole, South Pole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Function | Omnipolar Switch |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TA) |
| Voltage - Supply | 3.6V ~ 24V |
| Technology | Hall Effect |
| Sensing Range | ±5.5mT Trip, ±0.5mT Release |
| Current - Output (Max) | 60mA |
| Current - Supply (Max) | 3.5mA |
| Supplier Device Package | 3-SIP |
| Test Condition | -40°C ~ 150°C |










