Quantity
Price
Total price
1
$3.0870
$3.0870
1500
$1.6380
$2,457.0000
3000
$1.5540
$4,662.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Allegro MicroSystems |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | OBSOLETE |
| Package / Case | 26-WFQFN Exposed Pad |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Outputs | 6 |
| Type | DC DC Regulator |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Applications | Backlight |
| Current - Output / Channel | 25mA |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Topology | Step-Up (Boost) |
| Supplier Device Package | 26-QFN/MLP (4x4) |
| Dimming | PWM |
| Voltage - Supply (Min) | 4.3V |
| Voltage - Supply (Max) | 5.5V |
