Quantity
Price
Total price
1
$6.0060
$6.0060
10
$4.5045
$45.0450
25
$4.0005
$100.0125
50
$3.8010
$190.0500
100
$3.7065
$370.6500
500
$3.1080
$1,554.0000
1000
$2.9085
$2,908.5000
3000
$2.8035
$8,410.5000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Allegro MicroSystems |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | NOT_FOR_NEW_DESIGNS |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Polarization | Bidirectional |
| Sensitivity | 185mV/A |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Output | Ratiometric, Voltage |
| Frequency | DC ~ 80kHz |
| Accuracy | ±1.5% |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Supply | 5V |
| Response Time | 3.5µs |
| Sensor Type | Hall Effect, Open Loop |
| Linearity | ±1.5% |
| For Measuring | AC/DC |
| Current - Supply (Max) | 13mA |
| Current - Sensing | 5A |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Number of Channels | 1 |
