Quantity
Price
Total price
1
$37.6215
$37.6215
10
$36.8865
$368.8650
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Excelitas Technologies |
| Series | C30618L-350 |
| Package | Box |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | Module |
| Wavelength | 1550nm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Diode Type | PIN |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Response Time | 500ps |
| Spectral Range | 960nm ~ 1700nm |
| Responsivity @ nm | 0.95 A/W @ 1550nm |
| Active Area | 350µm Dia |
| Current - Dark (Typ) | 1nA |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 80 V |
