Quantity
Price
Total price
1
$1.5120
$1.5120
10
$1.1655
$11.6550
25
$0.9765
$24.4125
50
$0.9555
$47.7750
100
$0.8610
$86.1000
500
$0.7665
$383.2500
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Cantherm |
| Series | CD79F |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±9°F (±5°C) |
| Package / Case | Module |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Circuit | SPST-NC |
| Switching Temperature | 248°F (120°C) |
| Current Rating - AC | 5A (120V), 8A (277V), 22A (120V) |
| Current Rating - DC | 20A (16V) |
| Switching Cycles | 10K |
