Quantity
Price
Total price
1
$2.1525
$2.1525
10
$1.6590
$16.5900
500
$1.0815
$540.7500
1000
$0.9555
$955.5000
5000
$0.8925
$4,462.5000
10000
$0.8295
$8,295.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Cantherm |
| Series | CD79F |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±9°F (±5°C) |
| Package / Case | Module |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Circuit | SPST-NC |
| Switching Temperature | 266°F (130°C) |
| Current Rating - AC | 5A (120V), 8A (277V), 22A (120V) |
| Current Rating - DC | 20A (16V) |
| Switching Cycles | 10K |
