Quantity
Price
Total price
1
$3.9795
$3.9795
10
$2.9820
$29.8200
25
$2.6460
$66.1500
50
$2.5200
$126.0000
100
$2.4570
$245.7000
500
$2.0580
$1,029.0000
1000
$1.9215
$1,921.5000
2000
$1.9215
$3,843.0000
4000
$1.8585
$7,434.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Allegro MicroSystems |
| Series | XtremeSense™ Crocus Technology |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Polarization | Unidirectional |
| Sensitivity | 133.3mV/A |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Output | Ratiometric, Voltage |
| Frequency | DC ~ 1MHz |
| Accuracy | ±1% |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.5V |
| Response Time | 300ns |
| Sensor Type | Magnetoresistive |
| Linearity | ±0.1% |
| For Measuring | AC/DC |
| Current - Supply (Max) | 9mA |
| Current - Sensing | 30A |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Number of Channels | 1 |
