| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Amphenol Thermometrics |
| Series | DC95 |
| Package | Bulk |
| Product Status | DISCONTINUED |
| Package / Case | Bead |
| Mounting Type | Free Hanging |
| Operating Temperature | -80°C ~ 150°C |
| B25/85 | 3969K |
| Resistance in Ohms @ 25°C | 5k |
| Resistance Tolerance | ±0.2°C |
| Length - Lead Wire | 1.50" (38.00mm) |
| Power - Max | 75 mW |










