| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Omron Automation |
| Series | E2E |
| Package | Bulk |
| Product Status | OBSOLETE |
| Package / Case | Cylinder, Threaded - M12 |
| Output Type | NPN-NO, 3-Wire |
| Sensing Distance | 0.157" (4mm) |
| Shielding | Shielded |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Termination Style | Cable Leads |
| Voltage - Supply | 10V ~ 40V |
| Material - Body | Nickel-Plated Brass |
| Sensor Type | Inductive |
| Ingress Protection | IP67 |
| Indicator | LED |
| Response Frequency | 500Hz |










