| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Omron Automation |
| Series | E4B |
| Package | Bulk |
| Product Status | OBSOLETE |
| Package / Case | Box |
| Output Type | NPN |
| Sensing Distance | 1.969" ~ 7.874" (50mm ~ 200mm) |
| Operating Temperature | -10°C ~ 55°C |
| Termination Style | Cable Leads |
| Voltage - Supply | 12V ~ 24V |
| Sensor Type | Ultrasonic |
| Ingress Protection | IP66 |
| Indicator | LED |
| Response Frequency | 50Hz |










