Quantity
Price
Total price
1
$2.4045
$2.4045
5
$2.1735
$10.8675
10
$2.0265
$20.2650
25
$1.8585
$46.4625
40
$1.7325
$69.3000
80
$1.6380
$131.0400
230
$1.5015
$345.3450
440
$1.4070
$619.0800
945
$1.3125
$1,240.3125
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Alps Alpine |
| Series | EC12E |
| Package | Tray |
| Product Status | ACTIVE |
| Output Type | Quadrature (Incremental) |
| Mounting Type | PCB, Through Hole |
| Orientation | Vertical |
| Termination Style | PC Pin |
| Voltage - Supply | 5V |
| Encoder Type | Incremental |
| Detent | Yes |
| Pulses per Revolution | 12 |
| Actuator Type | 12mm Dia Flatted End |
| Built in Switch | No |
| Rotational Life (Cycles Min) | 30K |
