Quantity
Price
Total price
1
$36.4140
$36.4140
20
$30.3450
$606.9000
40
$26.8800
$1,075.2000
100
$26.0085
$2,600.8500
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | TE Connectivity Measurement Specialties |
| Series | FX29 |
| Package | Box |
| Product Status | ACTIVE |
| Output | Analog Voltage |
| Accuracy | ±1% |
| Operating Temperature | 0°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 1V ~ 6V |
| Sensor Type | Load Cell |
| Actuator Type | Pushbutton |
| Operating Force | 5.00kgf (11lbs) |
| Includes | Sensor |
| Compensated Temperature | 0°C ~ 50°C |
