| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Maxim Integrated / Analog Devices |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Features | Bi-Directional, Buffered, T-Switch Configuration |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Applications | Video |
| -3db Bandwidth | 65MHz |
| Supplier Device Package | 24-SOIC |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±4.5V ~ 5.5V |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 4:4 |
| Number of Channels | 1 |
