| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Maxim Integrated / Analog Devices |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | OBSOLETE |
| Features | Bi-Directional, Buffered, T-Switch Configuration |
| Package / Case | 40-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Applications | Video |
| -3db Bandwidth | 65MHz |
| Supplier Device Package | 40-PDIP |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±4.5V ~ 5.5V |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 8:8 |
| Number of Channels | 1 |
