Quantity
Price
Total price
1
$6.0795
$6.0795
10
$4.8615
$48.6150
25
$4.4940
$112.3500
96
$4.2840
$411.2640
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Maxim Integrated / Analog Devices |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Features | One-Shot, Output Switch, Programmable Limit, Standby Mode |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Output Type | SMBus |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 3V ~ 5.5V |
| Sensor Type | Digital, Local/Remote |
| Resolution | 11 b (Local), 8 b (Remote) |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Test Condition | 60°C ~ 100°C (0°C ~ 125°C) |
| Accuracy - Highest (Lowest) | ±2°C (±3°C) |
| Sensing Temperature - Local | -40°C ~ 125°C |
| Sensing Temperature - Remote | -40°C ~ 125°C |
