Quantity
Price
Total price
1
$189.2940
$189.2940
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Whitman Controls |
| Series | P605 |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | Cylinder, Threaded |
| Output Type | SPDT |
| Operating Pressure | 3500PSI ~ 6000PSI (24131.65kPa ~ 41368.54kPa) |
| Pressure Type | Switch |
| Accuracy | ±300PSI (±2068.43kPa) |
| Operating Temperature | -54°C ~ 107°C |
| Termination Style | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Port Size | Male - 1/4" (6.35mm) NPT |
| Port Style | Threaded |
| Maximum Pressure | 9000PSI (62052.82kPa) |
